poniedziałek, 16 maja 2011

Jak prowadzić działalność nie podlegając pod ZUS ??

Autorem artykułu jest Wiesław Kluz



Nowoczesna forma prawna prowadzenia własnej działalności i zatrudniania pracowników. Działalność gospodarcza bez ZUS, w oparciu o przepisy obowiązujące w całej Unii Europejskiej. Można prowadzić działalność inaczej (korzystniej i elastyczniej) niż na wpisie do ewidencji ZUS...

Istnieje w Polsce forma prawna działalności gospodarczej, w której nie odprowadza się składek do ZUSu. Jest nią spółka cywilna założona przez dwie spółki z o.o. Czyli firmę (spółkę cywilną) otrzymujemy od dwóch podmiotów prawnych (spółek z o.o.), które między sobą spisują umowę spółki cywilnej.

Osoba, która chce prowadzić działalność w formie tego typu spółki cywilnej musi, zgodnie z prawem, być udziałowcem w jednej ze spółek z o.o. W tym celu wykupuje jeden udział w jednej z nich, następnie spółki z o.o. przekazują takiej osobie spółkę cywilną do zarządzania, mianując go jej pełnomocnikiem w randze prezesa.

W związku z tym, że osoba taka nie jest ani pracownikiem tej spółki cywilnej, ani jej właścicielem (tylko prawnym pełnomocnikiem) nie ma tytułu, od którego można byłoby odprowadzać składki do ZUS. Tak więc z mocy prawa nie podlegasz Ubezpieczeniom Społecznym w żadnej postaci.

Taki układ jest również korzystny z innych względów, a mianowicie: spółki z o.o. (założycielskie) odpowiadają za założone przez siebie spółki cywilne, dlatego też służą osobom je prowadzącym pomocą prawną i finansową oraz prowadzą dla tych spółek cywilnych pełną księgowość (prowadzą i odpowiadają za jej efekt).

Większość przedsiębiorców w Polsce nie wie, że aby nabyć praw do najniższej emerytury (tylko do takiej mają prawo przedsiębiorcy) wystarczy 10 lat odprowadzania składek do ZUS (oraz oczywiście — osiągnięcie wieku emerytalnego). Jeśli więc ktoś prowadzi działalność dłużej niż 10 lat, to wszystkie składki, które odprowadził lub odprowadzi po 10 roku prowadzenia własnej firmy — to pieniądze wyrzucone w błoto — nie mają już one wpływu na wysokość emerytury — i tak przedsiębiorca będzie otrzymywał najniższą gwarantowaną emeryturę (jeśli oczywiście państwo nasze będzie stać na to).

Zamiast więc odprowadzać składki do ZUS lepiej jest prowadzić działalność w formie spółki cywilnej dwóch spółek z o.o., a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze odkładać prywatnie (choćby do przysłowiowej skarpety), by zapewnić sobie godziwą emeryturę (zasługujemy przecież na to!).

Poza tym, to my decydujemy, co dzieje się z naszymi w ten sposób zaoszczędzonymi pieniędzmi i jeśli nawet zdecydujemy się je przejeść, to wpuszczając je w rynek spożywczy, komputerowy etc. — napędzamy naszą gospodarkę (czytaj: pomagamy naszej gospodarce!). Gdy natomiast odprowadzamy te pieniądze w formie podatków lub ZUSu — istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że zostaną „źle” spożytkowane przez biurokratów (lepiej nie wiedzieć jak są wydawane oraz do czyjej kiesy w formie nagród, odpraw lądują nasze pieniądze), którzy przecież otrzymują wynagrodzenia za wydawanie i zarządzanie naszymi pieniędzmi.

Czy jest więc sens prowadzenia działalności na wpisie do ewidencji ZUS i odprowadzania comiesięcznie tak drakońsko wysokich składek do ZUS (obecnie — 890 PLN) skoro i tak nie zmienia to wysokości naszej przyszłej emerytury?

---

Zobacz książkę: Jak pracując mniej, zarabiać więcej

Darmowy ebook, nt. jak prowadzić własną firmę:
"Nowoczesna firma"

Jak pisać listy sprzedażowe i oferty, zobacz:
Efektywne narzędzie biznesu



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz