czwartek, 5 maja 2011

Jakie ubezpieczenia powinien wykupić każdy rolnik

Autorem artykułu jest Owczarnia


Ubezpieczenia rolnicze rzadko są przedmiotem szczegółowych badań dlatego, iż są mniej powszechne. W tej grupie obowiązkowe są ubezpieczenia: budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, OC rolników oraz upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.


Ze względu ostatnich powodzi szczególne znaczenie mają ubezpieczenia budynków. Ustawa narzuca obowiązek ubezpieczenia budynku z chwilą pokrycia go dachem. Zawiera się je na 1 rok. W przypadku nie rozwiązania go maksymalnie dzień przed wygaśnięciem następuje jego automatyczne przedłużenie na kolejny rok. Nie dochodzi jednak do wznowienia umowy w przypadku nie opłaceni składki za mijający rok. Kontrolę nad tym sprawuje następujące organy: wójt, burmistrz, prezydent miasta. Czynność tę podjąć może również starosta. Kara za nieposiadanie ubezpieczenia dla rolników wynosi 100 euro.Ubezpieczenie budynków rolniczych zakłada wypłatę odszkodowania w przypadku szkód powstałych w wyniku sił przyrody. W przypadku gdy rolnik nie chce odbudować lub remontować budynku odszkodowanie ustala się na podstawie cenników stosowanych przez zakład ubezpieczeń. Jeśli zaś chce odszkodowanie ustalane jest na podstawie kosztorysu sporządzonego przez dokonującego remontu.
W przypadku zaniechania odbudowy lub remontu odszkodowanie ustala zakład ubezpieczeń na podstawie cenników. W takich przypadkach pomniejsza się odszkodowania o wskaźnik zużycia budynku identyczny ze wskaźnikiem przyjętym podczas ubezpieczenia tego budynku. Działanie to budzi wątpliwości, ponieważ ustawa nie zawiera wskazania o konieczności zastosowania pomniejszenia wynikającego z zużycia budynku. Kolejny przepis mówi o pomniejszeniu o wskaźnik zużycia tego budynku wyłącznie od momentu objęcia go ubezpieczeniem do momentu powstania szkody.

Brak podstaw do stosowania pomniejszeń wynikających ze zużycia budynku w przypadku niepodejmowania odbudowy wynika także z faktu, że cenniki zawierają wyłącznie ceny materiałów i usług budowlanych, brak zaś jakichkolwiek wskaźników zużycia budynków. Zakłady oferujące ubezpieczenia korzystają z cennika zawierającego wyłącznie ceny RMS (robocizna - materiały - sprzęt).
Ustawa regulująca ubezpieczenia dla rolników mówi, że ubezpieczyciel nie uwzględnia stopnia zużycia budynku przy drobnych szkodach, nie przekraczających równowartości w złotych 100 euro. Przepis ten wskazuje jedynie, że przy szkodach drobnych zużycia budynku się nie uwzględnia. Będzie miał on zastosowanie wyłącznie wówczas, gdy rolnik odbudowuje lub naprawia budynek.

Kolejna kwestia dotyczy źródła, z którego zakłady ubezpieczeń czerpią dane liczbowe dotyczące zużycia budynku. Normy zużycia budynków rolniczych określa zakład ubezpieczeń w oparciu o przepisy prawa budowlanego. Z informacji Polskiego Komitetu Normalizacyjnego wynika, że nie istnieją Polskie Normy zawierające wskaźniki zużycia budynków. Przepis ów mówi również, że nie jest uprawnione stosowanie wskaźników zużycia budynków z jakichkolwiek innych źródeł niż prawo budowlane.

Widzimy, że problem leży w nie doprecyzowaniu pewnych kwestii w ustawie regulującej ubezpieczenia dla rolników. Konieczne jest jak najszybsze wprowadzenie adekwatnych zmian

Chciałbyś mieć niepowtarzalne teksty na stronie internetowej? Napisz do nas!

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz