niedziela, 10 kwietnia 2011

Inteligencja finansowa, czyli jak oszczędzić na codziennych wydatkach

Autor: mat

inteligencja finansowaZarabiasz całkiem dobrze, nie masz zbyt wielu kredytów, ale czujesz że pieniądze przeciekają ci między palcami? Sprawdź swoje codzienne wydatki – prawdopodobnie w nich czai się czarna dziura, w której znikają ciężko zarobione złotówki.



Wszystko zaczyna się od stałych rachunków. Szukając oszczędności w domowym budżecie przeanalizuj wydatki związane z mieszkaniem. Woda, prąd, gaz. I cotygodniowe zakupy. Tam najłatwiej znaleźć bezbolesne, spore oszczędności.



Razem z wodą odpływają twoje pieniądze. To nie żart. Coraz więcej spółdzielni zakłada wodomierze, mają je również posiadacze wspólnot mieszkaniowych i – co oczywiste – domów jednorodzinnych. Ci, którzy wiedzą ile naprawdę kosztuje woda, już dawno zakupili zmywarkę i na co dzień korzystają z prysznica, kąpiele w wannie pozostawiając na specjalne okazje. Myjąc się pod prysznicem zużywamy 1/3 wody, którą byśmy zużyli biorąc kąpiel! A można oszczędzić nawet więcej! Wystarczy zamontować oszczędną słuchawkę prysznicową, która napowietrza wodę. Wydatek kilkudziesięciu złotych zwróci się już po pierwszym rachunku za wodę! Również zmywarka jest nieocenionym sposobem zaoszczędzania na wydatkach (a przy okazji oszczędza nasz czas). Jednak uwaga! Zmywarka (a także pralka) sprawdzają się jako sprzymierzeńcy w oszczędnościach tylko wtedy, gdy są energooszczędne.



Duży sprzęt AGD (również kuchenkę elektryczną i lodówkę) człowiek oszczędny wybiera spośród urządzeń oznaczonych przynajmniej literą A (znacznie lepsze są te, które mają symbole AA, AA+ i AAA). Klasa B i C to zwykłe urządzenia, które na pewno nie pozwolą zaoszczędzić na poborze prądu. Natomiast niższe kategorie są dla wyjątkowo rozrzutnych. Uwaga! Stare sprzęty gospodarstwa domowego (kilkunastoletnie i starsze) trzeba wymienić na nowe. Można to potraktować jak inwestycję – wydatek się zwróci i zaczniemy oszczędzać pieniądze.



Ci, którzy ogrzewają dom piecami elektrycznymi, korzystają na ogół z taryf nocnych. Taryfa nocna obowiązuje od 22 do 6 rano i przez dwie godziny w ciągu dnia (zwykle od 13 do 15, ale te godziny są ustalane przez każdego dostawcę energii). Taryfa nocna jest oczywiście znacznie tańsza od dziennej.W pozostałych godzinach odbiorcy prądu płacą za energię trochę więcej, ale im z pewnością taryfa jednolita by się nie opłacała. Zmianę taryfy powinni przemyśleć również ci, którzy mają sporą rodzinę (i co za tym idzie dużo prania i zmywania) lub całymi dniami nie ma ich w domu, i większość czynności (pranie, gotowanie, oglądanie TV czy korzystanie z komputera) wykonują w godzinach późnowieczornych.



Jak jeszcze można zaoszczędzić, nie ograniczając jakości wydatków? Warto dobrze planować zakupy, te codzienne – spożywcze, chemii gospodarczej. W czasach ostatniego kryzysu Polacy docenili dyskonty. Ale jeszcze ważniejsze niż to, gdzie się dokonuje zakupów jest to, jak się je robi. Choć niektórym może się to wydać zabawne, jeśli chcemy oszczędzać, powinniśmy przygotować listę tygodniowych zakupów, wpisując na nią te rzeczy, które są nam niezbędne i potrzebne. A w sklepie korzystać tylko z tych promocji, które obejmują artykuły z listy. I sprawdzać, czy promocja jest naprawdę opłacalna. W ten sposób można zaoszczędzić od kilkudziesięciu do ponad stu złotych na dużych zakupach. To się naprawdę opłaca.

-------------------------------------------

Artykuł: Inteligencja finansowa, czyli jak oszczędzić na codziennych wydatkach pochodzi z serwisu www.wieszak.net

-------------------------------------------


O Autorze

Artykuł pochodzi z serwisu finansów osobistych Aleja Profitowa , gdzie dowiesz się jak oszczędzić więcej, w co najlepiej inwestować nawet skromne środki, na co zwracać uwagę i jakich pułapek unikać poruszając się po rozległym rynku produktów i usług finansowych.

http://www.profitowa.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz