piątek, 15 kwietnia 2011

Zakres ochrony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Autor: umbrella

OC komunikacyjne to jedno z ubezpieczeń obowiązkowych w naszym kraju. Obowiązek ten dotyczy wszystkich posiadaczy pojazdów.

Przepisy te pozwalają na uzyskanie odszkodowań przez poszkodowanych w wypadkach i kolizjach drogowych. Wiadomo jednak, że nie każdy przestrzega tych przepisów. W związku z tym, by pełniej chronić poszkodowanych, powołano Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wypłaca on odszkodowania wówczas, gdy sprawca nie ma ubezpieczenia OC. UFG w żaden sposób nie wyręcza ubezpieczycieli, którzy mają obowiązek wypłacić odszkodowanie gdy sprawcy posiadają wykupione u nich ubezpieczenia komunikacyjne OC. Wyjątkiem jest sytuacja gdy ubezpieczyciel ogłasza upadłość a poszkodowany nie otrzymał należnego mu świadczenia. UFG zajmuje się również wypłatą świadczenia gdy sprawca wypadku uciekł i nie został zidentyfikowany.

Zobaczmy na co dokładnie można liczyć w tym ostatnim przypadku.

Jeśli okoliczności wypadku są takie, że odpowiedzialność za jego spowodowanie spoczywa na właścicielu pojazdu, który uciekł z miejsca zdarzenia i nie został zidentyfikowany wówczas UFG najczęściej wypłaca świadczenie, które pokrywa koszty szkód osobowych. Jeśli chodzi natomiast o szkody rzeczowe, to rekompensata za nie zostaje wypłacona tylko w sytuacji, gdy któryś z uczestników wypadku zginął, jakiś jego narząd został uszkodzony w wyniku czego nie może działać tak jak należy lub też stan zdrowia uległ pogorszeniu i trwa to ponad 2 tygodnie. Jeśli więc w wyniku kolizji poszkodowany nie odniósł uszczerbku na zdrowiu uszkodzony zaś został samochód, wówczas UFG nie wypłaci żadnego świadczenia. Jedynym zabezpieczeniem przed takimi zdarzeniami jest ubezpieczenie AC. W sytuacji gdy wspomniane warunki zostały spełnione i kierowcy przysługuje zwrot pieniędzy za szkodę majątkową, Fundusz wypłaci świadczenie, jednak będzie ono pomniejszone o wartość 300 euro według kursu NBP w dniu szkody.

Te ograniczenia w odpowiedzialności UFG chronią przed falą oszustw jeśli chodzi o ubezpieczenia komunikacyjne. Ryzyko wyłudzeń zmniejsza się gdy w grę wchodzi sprawca zidentyfikowany. W przypadku gdy nie posiada on OC wówczas UFG przejmuje pełną odpowiedzialność finansową za wyrządzone szkody. Niemniej skutki te obciążą sprawcę gdyż UFG będzie żądał od niego zwrotu wypłaconego odszkodowania.

Na co więc dokładnie mogą liczyć poszkodowani w wypadkach spowodowanych przez zidentyfikowanych sprawców, którzy jednak nie zatroszczyli się o ubezpieczenia komunikacyjne OC? Mogą oni domagać się od UFG by wypłacił im świadczenie, które pokryje szkody materialne, a wiec koszty naprawy auta oraz osobowe czyli koszty leczenia, hospitalizacji i rehabilitacji a w przypadku śmierci kogoś bliskiego z rodziny – zadośćuczynienia za poniesioną stratę. Innymi słowy UFG może wypłacić wszystkie świadczenia, które powinno pokryć OC komunikacyjne sprawcy gdyby je posiadał. Ten szerszy zakres odpowiedzialności Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w sytuacji gdy sprawca został zidentyfikowany wynika też z tego, że nie jest to ochrona sprawcy przed odpowiedzialnością ale zabezpieczenie praw poszkodowanych.

Sprawca najczęściej dość boleśnie przekonuje się, że OC komunikacyjne jest jednak dużo bardziej opłacalne niż jego brak. Wiąże się to z faktem, że wypłacane odszkodowania są coraz wyższe. Spowodowane jest to wzrostem kosztów leczenia i napraw szczególnie droższych samochodów. Tak zwane postępowanie regresowe jest rozpoczynane przez Fundusz zaraz po wypłacie świadczenia. Do sprawcy zostaje wysłane pismo z podaną kwotą, którą musi on zwrócić oraz ze wszelkimi wyjaśnieniami dotyczącymi zaistniałej sytuacji. Na spłatę długu ma on 30 dni. Jeśli jest w trudnej sytuacji materialnej i może to udokumentować, ma możliwość poproszenia UFG o rozłożenie płatności na raty. Niedotrzymanie terminu spłaty skutkuje skierowanie sprawy na drogę sądową. Jeśli sąd stwierdzi zasadność żądań Funduszu, sprawca będzie musiał zapłacić również koszty postępowania sądowego, a sprawą zajmuje się już Wydział Egzekucyjny UFG. Jeśli znów po 30 dniach należności nie zostaną uregulowane, sprawę przejmuje komornik

Takie same zasady obowiązują w sytuacji gdy szkoda została spowodowana przez auto, które zostało zidentyfikowane lecz jest zarejestrowane w innym kraju. Warunkiem otrzymania świadczeń jest to by ten kraj podpisał wcześniej Jednolite Porozumienie między Biurami Narodowym. Takimi państwami są wszystkie, które należą do Unii Europejskiej oraz do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.







o Autorze

Ubezpieczenia direct



Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz