niedziela, 17 kwietnia 2011

Jak wybrać dom maklerski ??

Autorem artykułu jest Wojtekps


Osoba, która zamierza inwestować w akcje lub inne instrumenty finansowe na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie musi na początku otworzyć rachunek maklerski. Taką czynność należy wykonać w domu lub biurze maklerskim. Na wstępie należy wyjaśnić: czym są domy maklerskie? Mówiąc krótko są to spółki akcyjne, które pośredniczą miedzy inwestorami a giełdą.


Jeśli zamierzamy zakupić jakiekolwiek instrumenty notowane na GPW należy w tym celu złożyć zlecenie w domu maklerskim, które w następnej kolejności jest przekazywane na giełdę.
Pomimo tego, że sam procedura założenia rachunku maklerskiego jest względnie prosta to tak czy inaczej powinno się mieć na względzie pewne istotne zagadnienia, których odpowiedni wybór może oszczędzić wielu problemów w przyszłości. Zatem wybór optymalnego domy maklerskiego zależy głównie od trzech najistotniejszych kwestii: platformy inwestycyjnej, lokalizacji oraz wysokość opłat i prowizji. Jeżeli chodzi o lokalizację to bardzo ważne jest aby punkt obsługi klienta biura maklerskiego mieścił się w niedalekiej odległości od naszego miejsca zamieszkania lub pracy. Żujemy obecnie w czasach informatyzacji usług finansowych, niemniej jednak w dalszym ciągu istnieje wiele spraw, które możemy załatwić jedynie osobiści składając własnoręczny podpis. Może się zdarzyć sytuacja, w której niestawienie się w placówce domu maklerskiego będzie nas kosztowało utratę środków pieniężnych. Aktualnie niemal każdy dom maklerski świadczy dostęp do konta maklerskiego przez internet. Pomimo tego przed otwarciem rachunku powinniśmy zapoznać się z wersją demonstracyjną takiej systemu i sprawdzić czy jej wygląd oraz funkcjonalności w pełni nam odpowiadają. Kluczowy jest jednak rozbudowany program do analizy technicznej. Aplikacja taka powinna zawierać kilka rodzajów wykresów jak również posiadać wszystkie niezbędne narzędzia i wskaźniki. Odpowiedni program do analizy wykresów jest obecnie fundamentem w procesie podejmowania decyzji zakupu bądź sprzedaży instrumentów również w przypadku inwestorów badających przede wszystkim fundamenty spółek giełdowych. Ostatnią ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest wysokość opłat i prowizji za zakup i sprzedaż akcji bądź instrumentów pochodnych. Kwestia ta może być mniej istotna dla inwestorów długoterminowych. Natomiast inwestorzy zamierzający regularnie modyfikować zawartość portfela inwestycyjnego powinny zwrócić szczególną uwagę na ten właśnie aspekt. W wielu przypadkach zdarza się, że zbyt wysokie prowizje stają się poważnym kosztem, który niweluje osiągnięte zyski z transakcji.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz