sobota, 16 kwietnia 2011

Nowe przepisy będą lepiej chronić osoby zaciągające kredyty

Autor: angling

Ustawa o kredycie konsumenckim jest już w Senacie. Jeśli nic się nie zmieni, nowe przepisy wejdą w życie od połowy roku. Ustawa o kredycie konsumenckim dotyczyć będzie kredytów ratalnych, pożyczek gotówkowych, kredytów w koncie, kredytów samochodowych.

Nowe prawo obejmie ochroną osoby zaciągające kredyty w wysokości do 75 tys. euro, czyli ok. 250 tys. zł (obecnie 80 tys. zł) zarówno w bankach, jak i innych instytucjach finansowych. Ustawa przyniesie zmiany korzystne dla konsumentów. Nowe przepisy mają lepiej chronić osoby zaciągające kredyty. Łatwiej będzie ocenić warunki pożyczki i dokonać wyboru najbardziej korzystnej oferty, nie tylko w Polsce, ale w całej UE.


Wszystkie informacje o kredycie, m.in. o jego kosztach i zasadach spłaty, a także konsekwencjach związanych z nie terminową spłatą, będą bowiem zawarte w Europejskim Ujednoliconym Formularzu Kredytowym. Każdy bank będzie musiał taki formularz udostępnić klientowi, aby mógł on dokonać porównania ofert różnych kredytodawców. Ponadto zostanie wydłużony czas - z 10 do 14 dni, w jakim można zrezygnować z kredytu bez podawania przyczyn. Bank naliczy jednak odsetki za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia spłaty (do tej pory odsetek nie trzeba było płacić). Bank pobierze także opłatę w przypadku przedterminowej spłaty kredytu o stałym oprocentowaniu, jeśli w ciągu 12 miesięcy klient nadpłaci co najmniej równowartość trzech średnich wynagrodzeń w gospodarce.


Bank będzie mógł pobrać 0,5 proc. lub 1 proc. spłaconej przed terminem części kwoty kredytu. Ponieważ nowe przepisy likwidują obowiązujący obecnie maksymalny próg 5% łącznej kwoty wszystkich opłat, prowizji i innych kosztów związanych z zawarciem umowy o kredyt konsumencki, to niestety, ale banki będą mogły stosować wyższe opłaty. Z działania ustawy są wyłączone kredyty hipoteczne.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz