niedziela, 12 czerwca 2011

Analiza wykresów jako metoda na inwestowanie

Autor: wojtekps

Analiza techniczna jest jedną z najbardziej popularnych metod wykorzystywanych do analizy rynków kapitałowych. Metodę tą określa się również jako analizę wykresów, ponieważ podstawowym narzędziem stosowanym do badań jest właśnie wykres.

Dzięki analizie technicznej analityk czy też inwestor jest w stanie z pewnym prawdopodobieństwem określić zachowanie ceny badanego instrumentu w przyszłości. Oprócz wahań cenowych istotne znaczenie ma również wielkość obrotów (wolumen) oraz liczba otwartych pozycji, jeśli analiza przeprowadzana jest na rynku terminowym. Jeśli obroty zwiększają się w tym samym czasie gdy na rynku następuje zwrot oznacza to, że zmiana kierunku może być trwała. Oczywiście dla laika w tej dziedzinie „czytanie wykresów” może wydawać się złudne i nieskuteczne, dlatego też należy poznać trzy podstawowe założenia tej metody, aby w pełni zrozumieć jej sedno.

Trzy podstawowe założenia analizy technicznej to:

  1. Rynek dyskontuje wszystko
  2. Ceny podlegają trendom
  3. Historia lubi się powtarzać

Rynek dyskontuje wszystko

Twierdzenie to ma kluczowe znaczenie dla analizy wykresów. Jeśli nie zaakceptuje się tej przesłanki, to następne nie będą miały znaczenia. Założenie „rynek dyskontuje wszystko” oznacza, że wszystkie czynniki jakie mogą oddziaływać na cenę akcji bądź innych instrumentów finansowych są w pełni odzwierciedlone w cenie tego instrumentu. Analizowanie czynników fundamentalnych, politycznych lub gospodarczych nie jest w związku z tym konieczne. Jak wiadomo zmiany cen są odzwierciedleniem relacji popytu do podaży. Jeśli popyt przewyższa podaż cena powinna rosnąć, natomiast jeśli podaż jest większa od popytu, cena powinna spadać. Patrząc na tą zależność przez pryzmat powyższego założenia nie ma sensu badać uwarunkowań fundamentalnych, ponieważ jeśli np. ceny rosną oznacza to, że fundamenty muszą temu sprzyjać. Jeśli natomiast ceny spadają, czyli podaż przewyższa podaż, to uwarunkowania fundamentalne sprzyjają spadkom.

Ceny podlegają trendom

Pojęcie trendu ma fundamentalne znaczenie w analizie technicznej, ponieważ najważniejszym celem inwestora jest zidentyfikowanie trendu w jak najwcześniejszej jego fazie. Dzięki temu będzie on w stanie dokonać transakcję możliwie jak najwcześniej, co pozwoli mu wykorzystać cały ten ruch na swoją korzyść. Właśnie takie transakcje, zgodne z kierunkiem głównego trendu, dają największe prawdopodobieństwo sukcesu. Dzieje się tak dlatego, że ruch ceny wykazuje większą tendencję do kontynuacji swego biegu niż do zmiany tego kierunku. Większość narzędzi oraz technik stosowanych w analizie technicznej służy właśnie do badania trendu oraz poszczególnych jego faz.

Historia lubi się powtarzać

Analiza wykresów w dużej mierze wiąże się z badaniem ludzkiej psychiki. Jak wiadomo to właśnie ludzie są uczestnikami rynków i to ludzie się odpowiedzialni za to jak cena danego instrumentu się porusza. Kształty, które tworzą się na wykresie cenowym są bezpośrednim odwzorowaniem emocji jakie towarzyszą inwestorom w określonym czasie. Już od kilkudziesięciu lat znane są formacje, które powstają na wykresach w określonych warunkach. Obecnie inwestorzy reagują bardzo podobnie to tego jak zachowywali się na początku powstania rynków kapitałowych, kiedy ogarnie ich uczycie paniki czy też złudnej nadziei lub chciwości. Jeśli pewne formacje sprawdzały się w przeszłości to jest wielce prawdopodobne, że sprawdzą się również w przyszłości.

Oczywiście samo poznanie powyższych założeń nie spowoduje, że osoba posiłkująca się analizą techniczną odniesie sukces na rynku. Owe założenia mają jedynie pomóc w zrozumieniu filozofii tej metody. Aby skutecznie analizować wykresy należy jeszcze poznać kilka narzędzi i technik chociażby takich jak: poziomy Fibonacciego, teorię fal Elliotta czy świece japońskie. Dopiero wtedy inwestor będzie w stanie identyfikować główne trendy i określać ich fazy, wyznaczać możliwe punkty zwrotne oraz poziomy wsparcia i oporu jak również będzie wiedział, która ze stron posiada w danym momencie przewagę na rynku – popyt czy podaż.





o Autorze

Więcej na stronie: www.AlmanachInwestora.pl



Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz