czwartek, 9 czerwca 2011

Trwa kryzys w branży budowlanej

Autor: Rafał

W I kwartale br. aż 32 firmy z branży budowlanej ogłosiły swoją upadłość. To o 16% więcej niż w całym zeszłym roku. Ten sektor rynku jako jeden z nielicznych nie może wyjść z kryzysu.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez D&B Poland, sytuacja w branży budowlanej z roku na rok ulega pogorszeniu. W samym I kwartale 2011 roku swoją upadłość ogłosiły 32 firmy, czyli o 16% więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Skutki kryzysu odczuwają przede wszystkim producenci podstawowych materiałów budowlanych.

"Firmy budowlane ze względu na specyfikę branży, mają z natury duży problem z utrzymaniem płynności finansowej. W tak wrażliwym segmencie rynku, obserwowany wzrost cen materiałów budowlanych oraz kilka innych czynników przesądziły o upadku wielu przedsiębiorstw" - mówi Agnieszka Kowalik z Pragma Faktoring SA.

W ostatnim czasie nastąpił znaczący spadek produkcji budowlano-montażowej, wydano również mniej pozwoleń na budowę. Osłabienie branży to również efekt niesprzyjającej aury, która w I kwartale br. skutecznie hamowała realizację wielu inwestycji budowlanych, doprowadzając do zaburzenia sytuacji finansowej, a w dalszej kolejności - upadłości wielu przedsiębiorstw z sektora budowlanego.

W celu poprawy płynności finansowej, firmy pozyskiwały środki obrotowe na finansowanie inwestycji z kredytów bankowych. Miniona bessa i brak stabilności politycznej w północnej Afryce wymusił na bankach stosowanie zaostrzonej polityki kredytowej. Wiele podmiotów z rynku, które dotychczas korzystały z tego źródła, zmuszonych było szukać innej, alternatywnej metody finansowania.

"Firmy z branży budowlanej, które pragną przetrwać nadchodzący trudny okres powinny skupić się na zwiększaniu płynności finansowej. Podwyższone ryzyko niewypłacalności kontrahentów wymusza na firmach posiadanie innego od kredytu źródła kapitału" - twierdzi Agnieszka Kowalik z Pragma Faktoring.

W I kwartale 2011 roku sądy gospodarcze ogłosiły upadłość łącznie 145 polskich przedsiębiorstw. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, kiedy to zanotowano 185 upadłości, ich liczba spadła o 22 procent. Najszybciej sytuacja poprawia się we wschodnich województwach.

--
Stopka

Pragma Faktoring SA (dawna Grupa Finansowa Premium SA) to niezależna od banku instytucja finansowa, obecna na rynku od 1996 roku. Od tego czasu ugruntowała swoją pozycję na krajowym rynku usług faktoringu. Grupa Finansowa Premium w 2007 roku spółka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od stycznia 2011 roku akcjonariuszem większościowym spółki jest Pragma Inkaso SA. Dwa miesiące później nastąpiła oficjalna zmiana nazwy z Grupa Finansowa Premium SA na Pragma Faktoring SA. Spółka w swojej ofercie posiada rozwiązania fakt ringowe, w tym faktoring klasyczny, eksportowy i uproszczony. Niestosowanie bankowych standardów zdolności kredytowej skutkuje większą dostępnością produktów finansowych. Spółka posiada ofertę bardzo przyjazną sektorowi MSP. Dostępność, wymogi dokumentacyjne oraz procedury są dostosowane do oczekiwań i możliwości małych i średnich przedsiębiorstw.Kontakt dla prasy: Paweł Klocek CORE PR pawel.klocek@corepr.pl tel. 517 491 520

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz