środa, 23 marca 2011

Co zrobić z pomysłem, by przekuć go na pieniądze

Autorem artykułu jest Gutpr


Dlaczego tak wiele interesujących i wartościowych pomysłów nigdy nie zostaje zrealizowanych? Spowodowane jest to w głównej mierze brakiem wiary samych pomysłodawców w potencjał ich koncepcji, obawą przed skomplikowanymi procedurami rejestracji patentu. Serwis Internetowy PolskaProjektowa.pl podpowiada, co zrobić z pomysłem, by stał się produktem rynkowym.


Ilość wniosków zgłoszonych do krajowego Urzędu Patentowego wzrosła w 2009 roku o ponad 16 % względem roku poprzedniego. Tym samym odnotowany przyrost jest najwyższym od 2000 roku.
Z ponad siedmiu tysięcy decyzji w sprawach o udzielenie patentu wydanych w 2009 roku, więcej niż połowa była pozytywna. Zdecydowana większość rodzimych pomysłodawców nie wie, jakie kroki powinni podjąć, by wynalazek odniósł komercyjny sukces. Zdobycie ochrony prawnej to tylko jeden z kroków do celu, który można pominąć, gdy pomysłodawcy zależy na szybkim wprowadzenie produktu na rynek. Polska Projektowa pomaga rozważyć wszystkie "za i przeciw" takiej decyzji. Już sam dokument stwierdzający prawo do ochrony naszego pomysłu może być towarem. Sprzedaż patentu, udzielenie licencji czy pozyskanie wspólników to kilka rozwiązań, które można zastosować w odniesieniu do innowacji. "Wszystkie działania związane są z ryzykiem, jednak ryzyko ujawnienia istoty pomysłu w projektach związanych z wynalazczością czasami paraliżuje pomysłodawcę. Powstaje sytuacja patowa, kiedy w pierwszym etapie rozmów wynalazca nie chce zdradzić zbyt wielu szczegółów, a przedsiębiorca nie chce podjąć rozmów nie znając sedna sprawy" - mówi Małgorzata Widłak z platformy PolskaProjektowa.pl. "Doskonale rozumiemy obie strony tego trudnego procesu. Bierzemy na siebie rolę powiernika, zapewniamy poufność, dobieramy ekspertów branżowych, którzy wspólnie z nami tworzą dokumentację dla potencjalnych inwestorów". Platforma www.PolskaProjektowa.pl to również miejsce dla wynalazców i grup zawodowych związanych z obszarem innowacji, w tym jednostek naukowych, przedsiębiorców, firm marketingowych, urzędów, radców prawnych i wielu innych. Umieszczając ogłoszenie w serwisie można znaleźć osoby lub firmy zainteresowane współpracą. Baza firm i urzędów obejmuje kilkadziesiąt tysięcy rekordów, łatwo więc znaleźć partnerów do wspólnej realizacji projektu. Korzystając z serwisu można samemu realizować projekt, w oparciu o kontakty z innymi Użytkownikami platformy, albo zlecić sprawę Polsce Projektowej. Stworzenie korzystnej atmosfery dla rozwoju projektów innowacyjnych w Polsce to postawa rozwoju gospodarczego. PolskaProjektowa.pl to miejsce, które z korzyścią dla społeczeństwa pomaga przekuć pomysł na nowy produkt.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz