piątek, 18 marca 2011

Okulary korygujące wzrok a podatek dochodowy

Andrzej Łopka - doradca podatkowy

W dniu 16-03-2011 Minister Finansów wydał w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej interpretację w celu jednolitego stosowania prawa w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego świadczeń w postaci sfinansowania świadczeń związanych z zapewnieniem pracownikom okularów korygujących wzrok podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Minister Finansów, zaciągnąwszy opinię Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej stwierdza, że pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom okulary korygujące wzrok, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej (które są obowiązkowe okresowo), wykażą potrzebę ich stosowania w czasie pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Dotyczy to pracowników, pracującch przy komputerach co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, tak wynika z par. 2 pkt 4 rozporządzenia MPiPS z dnia 1 grudnia 1998r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973).
Jako formy zapewnienia pracownikowi zaleconych okularów MF określa dwa sposoby:
1) pracodawca kupuje i przekazuje pracownikowi okulary;
2) pracownik w porozumieniu z pracodawcą dokonuje zakupu właściwych okularów i otrzymuje zwrot pieniędzy na podstawie otrzymanej faktury. W takim przypadku wskazane jest ustalenie przez pracodawcę kwoty, do wysokości której pracodawca zobowiązuje się sfinansować zakup okularów.
Zwolnieniem może być objęty również zakup szkieł (soczewk) kontaktowych pod warunkiem, że lekarz zaleci pracownikowi stosowanie przy obsłudze monitora soczewek zamiast okularów. Takie sytuacje mogą wystąpić przy określonych wadach wzroku pracownika, kiedy nie jest możliwe skorygowanie wzroku za pomocą okularów.

Zatem te dwie sytuacje - sfinansowanie przez pracodawcę pracownikowi okularów lub soczewek są zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy zasadniczej.

W mojej ocenie należy być ostrożnym w rozciąganiu tego zwolnienia na zleceniobiorców oraz osobach na "kontraktach". Pragnę również zauważyć, że w dotychczasowej praktyce niektóre urzędy skarbowe nie kwestionowały powyższego zwolnienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz