wtorek, 22 marca 2011

Jak przyjazne państwo nas skubie

Andrzej Łopka

Logika wskazuje, że w działalności gospodarczej, patrząc przez pryzmat podatku dochodowego przychód u sprzedawcy generuje koszt u nabywcy. Budżet państwa zarabia jeśli stawka podatku u sprzedawcy jest wyższa od stawki u nabywcy (np. sprzedawca płaci podatek liniowy19% a nabywca według skali wszedł w stawkę 32% lub sprzedawca płaci 18% a nabywca jest ryczałtowcem i kosztu nie odliczy). Zysk budżetu w majestacie prawa.
Jak traktować sytuację następującą:
Firma A wykonała usługę (np. montaż okien) na rzecz firmy B), wystawiła fakturę na umówioną kwotę, faktura została zapłacona, przychód został opodatkowany, podatek zapłacony. Firma B fakturę zarachowała w koszty, co spowodowało stosowne obniżenie jej podatku dochodowego.
Po niedługim czasie firma B zauważyła wady w wykonaniu usługi i ją zareklamowała. Wykonawca, firma A reklamację odrzuciła. Sprawa trafiła do sądu, gdzie wydano decyzję o przyznaniu należności z odsetkami i kosztami sądowymi. Firma A chcąc, nie chcąc wypłaciła firmie B odszkodowanie. Wszystko zgodnie z regułami gry w biznesie.
I teraz do gry wchodzi wszechmocna ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Firma A, która wypłaciła odszkodowanie nie może zaliczyć sobie tych kwot w koszty gdyż zabrania tego art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy (nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług). Firma B, która otrzymała odszkodowanie musi zapłacić podatek dochodowy od tych kwot, gdyż art. 21 ust. 1 pkt 3b lit a (wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub tej ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań lub zadośćuczynień otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą). Nie przychodzi na ratunek firmie B również art. 14 ust. 3, wymieniający przychody, których nie zalicza się do przychodów z działalności gospodarczej. Zwróćmy uwagę, że firma B z otrzymanego odszkodowania (po potrąceniu podatku) musi we własnym zakresie naprawić wady usługi wykonanej przez firmę A.
Wniosek jest jednoznaczny - fiskus zarobił podwójnie: pobrał podatek od firmy B i nie pozwolił obniżyć podatku firmie A.
Pisząc ten post oparłem się na interpretacjach indywidualnych dyrektora jednej z izb skarbowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz