niedziela, 27 marca 2011

Świadectwa pracy i badania lekarskie inaczej

Autor: Andrzej Łopka

21 marca 2011r weszła w życie dwie istotne zmiany w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 36, poz. 181).
W art. 97, § 1¹ otrzymał brzmienie: „Jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów.” Po § 1¹ dodaje się § 1² i § 1 ³ o treści „§1² . Świadectwo pracy wydaje się w dniu upływu terminu, o którym mowa w § 1¹. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę.
§ 1 ³. Pracownik, o którym mowa w § 1¹, może w każdym czasie żądać wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej umowy o pracę wymienionej w tym przepisie lub świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich umów, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy. Pracodawca jest obowiązany wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika.”.
W art. 229 w § 1 zdanie drugie otrzymuje brzmienie:
„Badaniom wstępnym nie podlegają jednak osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.”.

O ile zmiana w art. 229 jest klarowna, to znowelizowane przepisy w zakresie wystawiania świadectwa pracy mogą rodzić wątpliwości jak właściwie postępować. Dotychczas pracodawca musiał wydawać pracownikowi świadectwo pracy po rozwiązaniu każdej umowy z wyjątkiem, kiedy pomiędzy poszczególnymi, kolejnymi umowami nie było żadnej przerwy. Jeżeli była chociażby jednodniowa przerwa, należało wydać świadectwo.
Jak będzie teraz ?? Weźmy konkretne, przyszłe zdarzenie: pracownik jest zatrudniany od 01.04.2011 na okres próbny 1 m-ca, czyli do 30.04.2011. Od 01.05.2011 strony podpisują umowę na jeden rok czyli do 30.04.2012, następnie kolejną umowę na czas określony do 30.04.2013, po czym umowa jest przedłużana (bez żadnej przerwy) na czas nie określony. Zgodnie ze znowelizowanym przepisem, pracodawca wyda jedno świadectwo pracy z dwóch pierwszych umów po 24 miesiącach, licząc od 01.04.2011, czyli 01.04.2013. Jeżeli pracownik zażąda wydania świadectwa po zakończeniu każdej umowy terminowej, należy mu wydać ten dokument w terminie 7 dni. Problem powstaje, kiedy należy wydać świadectwo w sytuacji zawarcia dwóch lub więcej umów okresowych w czasie krótszym niż 24 m-ce. Uważam, że bezpieczniej będzie wydać jedno świadectwo, niezwłocznie po zawarciu umowy na czas nieokreślony i nie czekać do upływu dwóch lat. Innym sposobem może być zasugerowanie pracownikowi aby wystąpił o wydanie świadectwa po każdej kończącej się umowie okresowej. Pamiętajmy, że według starej zasady w razie sporu w tym przedmiocie, zarówno Państwowa Inspekcja Pracy jak i Sądy Pracy stoją po stronie pracowników.
Druga nowela dotyczy zmian w zakresie kierowania potencjalnego pracownika na tzw. wstępne badania lekarskie, co do zdolności do pracy na określonym stanowisku. Dotychczas, jeżeli pomiędzy kolejnymi umowami okresowymi był chociażby jeden dzień przerwy, należało kierować pretendenta (sic!) za każdym razem na badania wstępne. Obecnie nie trzeba kierować na badania jeśli przerwa nie przekroczy 30 dni czyli tak samo jak przy przerwie spowodowanej chorobą. Zatem w tym przedmiocie ustawodawca ułatwia życie i pracodawcy i pracownikowi; pracodawca oszczędza środki finansowe, pracownik wcześniej może podjąć pracę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz