niedziela, 27 marca 2011

Jak pisać teksty na strony internetowe

Autor: owczarnia

Zakładając własną stronę w Internecie, masz na myśli jakiś cel. Albo chcesz przedstawić czytelnikom swoje pomysły albo zaprezentować ofertę swoich usług czy produktów. Ważne więc ,aby teksty na strony internetowe, które tam trafią były przemyślane i celowe. Nikt nie zatrzyma uwagi na twojej stronie, gdy będzie nudna, byle jaka i nieciekawa. Wobec tego - jak pisać dobre teksty na stronę www?

Przede wszystkim określ cel swojego pisania "po co właściwie piszę teksty na strony internetowe" Być może chcesz sprzedać towar wyprodukowany przez twoją firmę. Może chcesz przekonać odbiorców do jakiejś ważnej idei (np. przeszczepu nerki). A może pragniesz zainteresować czytelników wspinaczką wysokogórską? To będzie twój główny powód pisania.

Teraz ustal grupę odbiorców - do kogo piszesz? Twoje teksty na strony internetowe powinny trafić do tej właśnie grupy społecznej, zawodowej czy określonej wiekiem. Innego języka użyjesz pisząc dla nastolatków, a innego np. dla ekonomistów czy handlowców. Kobiece problemy opisane na twojej stronie też będą wymagały określonego sposobu przekazu. Powinieneś pamiętać, że twoje teksty na strony internetowe muszą być dopasowane do światopoglądu potencjalnych odbiorców.


Styl komunikacji z czytelnikiem jest bardzo ważny, bo warunkuje przecież odbiór tego, co chciałeś przekazać. Jeśli informacje będą czytelne dla danej grupy, wzbudzą określone emocje i staną się przedmiotem zainteresowania. Toteż powinieneś dostosować styl do środowiska, ku któremu kierujesz przekaz.


W tym momencie zadaj sobie dwa pytania - Co chcesz powiedzieć? Co chcesz osiągnąć?

Jako sprzedający dany produkt czy usługę piszesz teksty na strony internetowe, aby je korzystnie sprzedać. Zależy ci więc na zdobyciu i utrzymaniu klientów.

Inaczej, gdy przekonujesz do transplantacji. Tutaj powinieneś użyć jak najwięcej argumentów za nią, bazując na emocjach czytelników oraz doświadczeniach własnych bądź znanych ci bliskich osób. Chcesz nakłonić ludzi do przeszczepu i dać im wiarygodne informacje.

Teraz pomyśl - jaki ma być następny krok? Musisz doprowadzić czytelnika do niego - aby wiedział, co ma zrobić w danej sytuacji (zamówić towar lub podpisać deklarację o organach do przeszczepu)

Nadszedł już czas twórczego pisania. Używaj języka w miarę prostego. Buduj zdania krótkie niezawiłe. Nie kieruj myśli do ogółu. Teksty na strony internetowe powinny być pisane tak, jakbyś miał przed sobą tylko jednego odbiorcę, na którym skupiasz całą swoją uwagę. Jeśli brak ci w danej chwili właściwego wyrazu, zostaw puste miejsce i pisz dalej - po chwili znajdziesz pasujący wyraz (synonim). Przecież możesz tekst poprawiać wiele razy, zanim go zmieścisz na stronie.

Po napisaniu pozostaje już tylko korekta - logiczna, gramatyczna i techniczna, czy nie zdarzyły ci się literówki. To wszystko można jeszcze na tym etapie zmienić.

--
Stopka

Najlepszy copywriting w sieci!

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz